Darsga kech qolgan o‘quvchi doim salbiy taassurot uyg‘otadi: o‘quv jarayoniga xalaqit beradi, o‘qituvchi va o‘quvchilarning fikrlash tarzini to‘xtatib quyadi, intizomni buzadi.
Insonparvar pedagogika konsepsiyasi muallifi, buyuk pedagog Shalva Aleksandrovich Amonashvili bir kuni o‘z ma’ruzasiga yig‘ilgan o‘qituvchilarga savol bilan murojaat qildi. “Vaziyatni tasavvur qiling, siz to‘rtinchi sinfda dars o‘tayapsiz, 20 daqiqaga kechikib kelgan o‘quvchi kirib keladi. Sizning harakatlaringiz?”. O‘qituvchilar turli xil variantlarni taklif qila boshladilar: “Sinfdan chiq!”, “Menga kundaligingni ber”, “O‘z joyinga o‘tir, darsdan keyin gaplashamiz” … Lekin Shalva Aleksandrovich bunday javoblardan qoniqmadi.
U shunday dedi: – Bola kirib kelganida, men chin yurakdan shunday degan bo‘lardim: “Bolajonim keldingmi, darsga kir, to‘g‘risini aytsam sensiz darsni boshlashim qiyin bo‘lib turgandi. Kelganing yaxshi bo‘libdi”. Bu shartsiz mehr deb ataladi, unga taqlid qilib bo‘lmaydi. Agar u ikkinchi kuni kechiksa, men yanada ko‘proq muhabbat bilan aytaman: “Salom, mening sevimli o‘quvchim, men seni juda kutgan yedim, tezda kel, o‘tir. Sensiz darsni boshlay olmadik”.
Bilasizmi, agar siz buni uch, to‘rt, besh marta takrorlasangiz, bola kechikib kelishni bas qiladi. Chunki u faqat sof mehr turtkisiga javob beradi. Bu bolaning psixologiyasi: agar u o‘zini biron bir joyda qadrlansa, mehrga to‘lsa, uni shaxs sifatida hurmat qilishsa, u boshqa hech qachon kechikmaydi.”
Eng qizig‘i Shalva Aleksandrovichning o‘zi maktab davrida namunali o‘quvchilar sirasiga kirmagan, 7 sinfgacha ikkichi bo‘lgan. Lekin Ona tili va adabiyot fan o‘qituvchisining pedagogik mahorati tufayli u maktabni a’lo bahoga tamomladi.

Советы учителям: Как научить ребёнка не опаздывать? - Ta’lim / Образование
Битва с опоздавшими всегда проигрышная для педагога, прежде всего потому, что она мешает учебному процессу. Мало того, что опоздавший ученик прерывает ход мыслей учителя, так ещё и нарушает дисциплину своим внезапным появлением.
Советы учителям Как учить детей не опаздывать?
Великий педагог Шалва Александрович Амонашвили, автор концепции гуманной педагогики, однажды задал учителям, собравшимся на его лекции, вопрос. «Представьте себе ситуацию, вы проводите урок в четвёртом классе, и заходит ребёнок, который опоздал на 20 минут. Ваши действия?» Учителя начинают предлагать разные варианты: «Выйди из класса», «Давай дневник», «Садись на свое место, поговорим после урока»… Но Шалва Александрович не был удовлетворён.
shalva amonashvilli
Он сказал: «Когда ребенок зашел, я бы от всего сердца сказал: «Здравствуй, чадо мое, пожалуйста, проходи, садись, мы не могли начать без тебя урок, мы тебя ждали». Это называется безусловная любовь, это нельзя сымитировать. Если он опоздает и на второй день, я с еще большей любовью скажу: «Здравствуй, чадо мое любимое, я так ждал тебя, проходи скорей, садись. Мы без тебя не могли начать урок».
И вы знаете, если вы так сделаете три, четыре, пять раз, ребёнок перестанет опаздывать. Потому что он реагирует только на чистый импульс любви. И если он чувствует, что его где-то любят, он не будет туда опаздывать больше. В этом психология ребёнка: если он чувствует, что его где-то безусловно любят, его греют, он там ценен, его уважают как личность, он никогда туда больше опаздывать не будет».
Сам же Шалва Амонашвили до седьмого класса был круглым двоечником, а школу окончил с золотой медалью. Его отношение к учёбе изменила новая учительница по грузинскому языку, которая относилась к детям с интересом и уважением. Личность ребёнка стала центральным понятием концепции гуманной педагогики, которую разработал Амонашвили.