Умумтаълим муассасасининг фан йўналишлари бўйича услубий бирлашмалари раҳбарлари базавий тариф ставкаларига 10 фоиз ҳар ойлик устама ҳақ белгилаш мезонлари ишлаб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 30 сентябрдаги 823 сонли қарорининг 1 иловаси билан “Умумий ўрта таълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини рағбатлантиришнинг директор жамғармасини ташкил этиш ва унинг маблағларидан фойдаланиш тартиби тўғрисида Низом” тасдиқланган. Мазкур Низомнинг 26-бандида “Умумтаълим муассасасида ўқув-тарбия жараёни сифатини янада яхшилаш, фанлараро интеграцияни кучайтириш, таълим ва тарбия жараёнини замонавий педагогик технологиялар асосида ташкил этиш, STEAM ёндашувини самарали ташкил этиш, уларнинг касбий ва методик маҳоратини ҳамда малакасини оширишда фаоллиги учун ишчи гуруҳининг қарори билан (мазкур Низомнинг 4-бандида белгиланган ўқитувчилар умумий сонининг 50 фоизидан ташқари) умумтаълим муассасасининг фан йўналишлари бўйича услубий бирлашмалар раҳбарлари базавий тариф ставкаларига 10 фоизлик ҳар ойлик устама ҳақ белгилаш мумкин” деб кўрсатилган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирининг 2022 йил 5 декабрдаги “Халқ таълими тизимида узлуксиз методик хизмат кўрсатиш ишларини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги 372-сонли буйруғи билан “Фан ойлик”ларини ўтказиш бекор қилинган.
Шу сабабли, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан умумтаълим муассасасининг фан йўналишлари бўйича услубий бирлашмалар раҳбарлари базавий тариф ставкаларига 10 фоиз ҳар ойлик устама ҳақ белгилашнинг янги мезони ишлаб чиқилди. Қуйида вазирлик хати ва ушбу мезон билан яқиндан танишиб чиқишингиз мумкин.

Критерии для установления 10% надбавки для руководителей методических объединений в школе - Ta’lim / Образование
Критерии для установления 10% надбавки для руководителей методических объединений в школе
Разработаны критерии установления 10-процентной ежемесячной надбавки к базовым тарифным ставкам руководителям методических объединений общеобразовательного учреждения по предметным направлениям.
Кабинетом Министров Республики Узбекистан №823 от 30 сентября 2019 года (Приложение 1) утверждено «Положение о создании директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений и порядке использования его средств». В пункте №26 настоящего Положения сказано: «Решение рабочей группы по дальнейшему повышению качества образовательного процесса в общеобразовательном учреждении, усилению межпредметной интеграции, организации учебно-воспитательного процесса на основе современных педагогических технологий, эффективной организации STEAM-подхода, и повышать свои профессионально-методические навыки и квалификацию (за исключением 50 процентов от общего числа преподавателей, указанных в пункте 4 настоящего Положения) руководителям методических объединений по предметным областям общеобразовательного учреждения может быть назначена ежемесячная надбавка в размере 10 процентов базовой тарифной ставки».
Также приказом министра Народного образования Республики Узбекистан от 5 декабря 2022 года №372 «О дальнейшем совершенствовании работы по непрерывному методическому обслуживанию в системе народного образования» было отменено проведение «Месяца науки».
по этому поводу Министерством дошкольного и школьного образования разработан новый критерий установления ежемесячной надбавки в размере 10% к базовым тарифным ставкам руководителям методических объединений по предметным направлениям общеобразовательного учреждения. Ниже вы можете подробно ознакомиться с письмом министерства и этими критериями.