Умуммиллий Конституция имтиҳони ўтказилади - Ta’lim / Образование
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 31 йиллиги муносабати билан Адлия вазирлиги томонидан Умуммиллий Конституция имтиҳони ўтказилади.
konstitutsiya_haqida_qiziqarli_faktlar_600
Имтиҳонда барча иштирок этиши мумкин. Танловда иштирок этиш учун 8-dekabr.adliya.uz сайтида рўйхатдан ўтилади (15 ноябрдан 25 ноябрь 23:59 гача).
Танлов қуйидаги 2 босқичда 3 та тоифа учун алоҳида ташкил этилади:
1-босқич – тест синовлари:
• умумтаълим мактаб, академик лицей ва техникум ўқувчилари учун – 27 ноябрь соат 9:00 дан 14:00 гача;
• ҳуқуқшунослар ва олий таълим муассасаларида ҳуқуқшунослик мутахассислиги бўйича ўқиётган талабалар учун – 28 ноябрь соат 9:00 дан 14:00 гача;
• бошқа барча фуқаролар учун – 29 ноябрь соат 9:00 дан 14:00 гача;
2-босқич – суҳбат.
Тест синовида 8-dekabr.adliya.uz сайти орқали онлайн тарзда иштирок этилади.
Тест синови янги Конституция асосида тузилган 20 та тест саволи ва 1 та ижодий саволдан иборат. Тест саволларига энг қисқа муддатда тўғри жавоб берган иштирокчилар орасидан 30 нафари танлаб олиниб, уларнинг ижодий саволга жавоблари кўриб чиқилади.
Баҳолаш натижасига кўра, энг юқори балл тўплаган 10 нафар иштирокчи кейинги босқичга ўтади.
Иккинчи босқич (суҳбат) 8 декабрь – Конституция байрами арафасида ташкил этилади.
Суҳбат жараёнлари онлайн трансляция қилинади.
Ғолиблар диплом ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланади.
Танловда фақат битта аккаунтдан иштирок этишга рухсат этилади.
Иштирокчи кейинги босқичга ўтиш вақтида турли аккаунтлардан қатнашган ҳолатлар аниқланган тақдирда, натижасидан қатъи назар, имтиҳондан четлаштирилади.

В Узбекистане проведут Общенациональный конституционный экзамен - Ta’lim / Образование
По случаю 31-й годовщины принятия Конституции Республики Узбекистан Министерством юстиции проводится общенациональный Конституционный экзамен.
В Узбекистане проведут Общенациональный конституционный экзамен
В экзамене могут принять участие все желающие. Для участия в конкурсе необходимо зарегистрироваться на сайте 8-dekabr.adliya.uz (с 15 по 25 ноября, 23:59).
Конкурс организуется отдельно для 3 категорий в следующие 2 этапа:
1 этап – тестирование:
• для учащихся общеобразовательных школ, академических лицеев и техникумов – 27 ноября с 9:00 до 14:00;
• для юристов и студентов юридических вузов – 28 ноября с 9:00 до 14:00;
• для всех остальных граждан – 29 ноября с 9:00 до 14:00;
2 этап – собеседование.
Участники будут участвовать в тестировании онлайн через сайт 8-dekabr.adliya.uz. Тест состоит из 20 тестовых вопросов и 1 творческого вопроса, основанного на новой Конституции. Будут выбраны 30 участников, правильно ответившие на вопросы теста в кратчайшие сроки, и будут засчитаны их ответы на творческий вопрос.
По результату оценки в следующий этап пройдут 10 участников, набравших наибольшее количество баллов.
Второй этап (собеседование) будет организован накануне Дня Конституции, 8 декабря. Процесс собеседования будет транслироваться онлайн. Победители будут награждены дипломами и ценными призами.
К участию в конкурсе допускается только один аккаунт. Если при переходе на следующий этап будет обнаружено, что участник участвовал с разных аккаунтов, он будет исключен из экзамена независимо от результата.