Magistraturada tahsil olayotganlar toifa olishlari mumkinmi? Pedagog kadrlar attestasiyasi bo‘limi ushbu savolga oydinlik kiritdi.
Savol: Men o‘tgan yili xususiy maktabda ishlaganman, 22 yanvardan boshlab davlat maktabida ishlayapman. Magistratura 1 bosqich talabasiman. Men ham attestatsiyada ishtirok eta olamanmi? Menga “bir yil ishlashingiz kerak”- deyishyapti.
Javob: Bu noto‘g‘ri albatta (toifa olish uchun bir yil ishlash kerakligi)
Siz, 2025 yil yanvar-iyun oylarida o‘tkaziladigan attestatsiyalarda o‘z ixtiyoringizga ko‘ra qatnasha olasiz.
Agar ishtirok etsangiz, bu attestatsiya Siz uchun navbatdan tashqari attestatsiya hisoblanadi hamda past natija qayd etgan taqdiringizda ham Sizga nisbatan salbiy qaror qabul qilinmaydi.
Magistraturada tahsil olayotganingiz Sizga navbatdan tashqari attestatsiyada ishtirok etib, toifa olishingizga to‘sqinliq qila olmaydi.
Shuningdek, Sizga magistr darajasiga ega bo‘lganlarga attestatsiyasiz to‘g‘ridan to‘g‘ri ikkinchi toifa berilishini ma’lum qilamiz.
Lekin, Siz magistr darajasini olgunga qadar o‘z ixtiyoringizga ko‘ra navbatdan tashqari (muddatidan ilgari) attestatsiyada ishtirok etib Atttestatsiya natijalari bo‘yicha:

Можно ли учиться в магистратуре и получить категорию?
Можно ли учиться в магистратуре и получить категорию? В отделе аттестации педагогических кадров ответили этот вопрос.
Можно ли учиться в магистратуре и получить категорию
Вопрос: В прошлом году я работал в частной школе, с 22 января работаю в государственной школе. Я студент 1 курса магистратуры. Могу ли я также участвовать в аттестации? Мне говорят: «Ты должен проработать год».
Ответ: Это неправильно (необходимость проработать год, чтобы получить категорию)
Вы сможете по своему усмотрению принять участие в аттестации, который пройдёт в январе-июне 2024 года.
Если вы примете участие, то эта аттестация станет для вас внеочередной, и даже если вы получите низкий результат, против вас не будет принято отрицательное решение.
Тот факт, что вы учитесь в магистратуре, не может помешать вам принять участие во внеочередной аттестации и получить категорию.
Вам также будет присвоена прямая вторая категория без аттестации, то есть те, у кого есть степень магистра.
Однако до момента получения степени магистра вы можете принять участие во внеочередной (досрочной) аттестации по своему усмотрению и по результатам аттестации получить: