B2 Sertifikatiga ega boʻlmagan oʻqituvchilar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinmaydi - Ta’lim / Образование
B2 Sertifikatiga ega boʻlmagan oʻqituvchilar bilan mehnat shartnomasi bekor qilinmaydi
Bu boʻyicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining birinchi oʻrinbosari tushuntirish berdi. Unga ko‘ra B2 sertifikat olish boʻyicha majburiyat 2025-2026 oʻquv yiliga qoldirilgan.
Утверждён список сертификатов, применяемых при назначении надбавок педагогам
Eslatib o‘tamiz, tan olinadigan sertifikatlar ro‘yxati Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar hamda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirliklarining qarori (29.05.2024, №3515)ning 1-ilovasi bilan tasdiqlangan.
2021-yilda tasdiqlangan qaror bilan solishtirganda qaysi sertifikatlar va nima uchun roʻyxatdan chiqarib yuborilgani haqida quyida ma’lumot bergan edik.
Taʼlim sohasida xizmat koʻrsatuvchi vakolatli xalqaro tashkilotlarning rasmiy roʻyxatidan oʻtgan test markazlariga (authorized test centers) tashrif buyurmasdan, tashkilot vakillarining bevosita nazorati ostida topshirmasdan, masofadan (Remote, Home Edition va boshqa turlari) olingan sertifikatlarga imtiyoz va ustamalar qoʻllanilmaydi.
Pedagoglarga ustama belgilashda qoʻllaniladigan chet tili sertifikatlar roʻyxati ushbu yangi qarorning 3-bobi da alohida tasdiqlangan boʻlib, ishga kirishda soʻraladigan va ustama toʻlanadigan sertifikatlar roʻyxati qisman farq qiladi.

По этому поводу первый заместитель министра дошкольного и школьного образования дал разъяснения. По его словам, обязательство по получению сертификата B2учителям иностранных языков было отложено на 2025-2026 учебный год.
Напомним, что перечень признаваемых сертификатов утвержден приложением №1 к постановлению Министерства высшего образования, науки и инноваций, дошкольного и школьного образования №3515 от 29.05.2024.
Ранее мы предоставили информацию о том, какие сертификаты были удалены из списка и почему по сравнению с утвержденным постановлению 2021 года.
Льготы и надбавки не распространяются на сертификаты, полученные дистанционно (Remote, Home Edition и другие виды) без посещения официально зарегистрированных центров тестирования (авторизованных центров тестирования) уполномоченных международных организаций, оказывающих услуги в сфере образования, сдачи их под непосредственным контролем представителей организации.
Перечень сертификатов по иностранному языку, применяемых при назначении надбавок педагогам, утверждается отдельно в главе 3 настоящего нового постановления, причем перечень сертификатов, запрашиваемых при приеме на работу и выплачиваемых надбавок, частично отличается.