Elektron jurnalni o‘z vaqtida yuritish foizini qanday ko’tarish mumkin? Emaktab mutaxassislari ushbu savolga javob berishdi.
«Jurnalni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatgichi dars kunida soat 21:00 gacha (ikki smenali mashg‘ulot o‘tkaziladigan muassasalar uchun, ertasi kuni soat 12:00 gacha) kiritilgan belgilar va kiritilgan yoki tahrirlangan baholarning jamlangan foizlarini quyidagi ish turlari uchun o‘lchaydi:
- DJ – Darsda javob;
- DX – Darsdagi xulqi;
- DI -Darsda ishlash;
- Yo – Yoddan.
Eslatma: Baho quyidagi xolatlarda ham o‘z vaqtida kiritilgan deb hisoblanadi:
- baho o‘z vaqtida kiritilmagan, lekin o‘z vaqtida tahrirlangan;
- baho o‘z vaqtida kiritilgan, lekin o‘z vaqtida tahrirlanmagan.
Ishlar turi
«Jurnalni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatgichini hisoblashda faqat uzoq muddatli tekshirishni talab qilmaydigan mashg‘ulot turlari hisobga olinadi.
Eslatma: «DJ» (Darsda javob) ish turi standart ravishda jurnallarga kiritilgan.
Agar darsda uzoq tekshirishni talab qiladigan ish bajarilgan bo‘lsa (masalan, mustaqil ish, nazorat ishi, diktant), buni darsdagi ish turini to‘g‘ri shaklga o‘zgartirish orqali aks ettirish kerak.
Agar ish turi o‘z vaqtida o‘zgartirilmasa, «Jurnalni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatgichining foizi pasayishi mumkin.
Eslatma: darsdagi ish turini o‘zgartirish uchun jurnalning sarlavhasida / darsni rejalashtirishda / dars jadvalida sanani bosish kerak va standart ravishda ko‘rsatilgan «DJ» (darsdagi javob) ko‘rinishining o‘ng tomonidagi «qalam» belgisini bosish kerak.
«Jurnalni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatgichini hisoblashda quyidagi ish turlari hisobga olinmaydi:
АI – Amaliy ish | MTB – Mustaqil ravishda tuzilgan reja bo‘yicha bayon |
Amal. M – Amaliy mashg‘ulot | ND – Nazorat diktanti |
AD – Arifmetik diktant | NI – Nazorat ishi |
B- Bayon | NK – Nazoratni ko‘chirish |
BMI – Bitiruv malakaviy ishi | OCh-ibO‘ – Ovoz chiqarib o‘qish |
GPR – Gapirish | OCh-ayO‘ – Ovoz chiqarmay o‘qish |
GT – Grammatik topshirik | OB – Og‘zaki bayon |
DS – Dars | OI – Og‘zaki insho |
DP – Diagnostik parcha | OH – Og‘zaki hisob |
D – Diktant | OA – Oraliq attestasiyasi |
JBI – Jadvallar bilan ishlash | P – Portfolio |
ShL – Jamoaviy loyiha | RBIYo – Rasm bo‘yicha insho yozish |
JT – Jamoaviy tuzilgan reja bo‘yicha o‘rgatuvchi bayon | R – Referat |
II – Ijodiy ish | Sem – Seminar |
Im-Ish – Imlo ishi | SO‘ – Sinovdan o‘tdi |
KNI – Individual o‘zlashtirish muvafaqqiyatlarining monitoringi | SBBD – So‘z boyligi bo‘yicha diktant |
Insho – Insho | SB – So‘zlab berish |
IEB – Insho elementlari bilan bayon | S – So‘rov |
ID – Ish daftari (Konspekt) | TH – Tartibli holatlar |
KirNI – Kirish nazorat ishi | T – Tahrirlangan |
KUND – Kirish uchun nazorat diktanti | TI – Tekshiruv ishlari |
K-um – Kollokvium | Test – Test |
KKR – Kompleks nazorat ishi | TM – Til mavzusi |
KXBI – Kontur xaritalari bilan ishlash | TING – Tinglash |
KM – Kuzatuv mashg‘uloti | UI – Uy ishi |
KP – Kurs ishi | O‘T – O‘qish texnikasi |
K – Ko‘chirish | UT – Unumdor topshiriqlar |
LI – Laboratoriya ishi | O‘B – O‘rgatuvchi bayon |
LM – Laboratoriya mashg‘uloti | O‘I – O‘rgatuvchi insho |
L – Loyiha | O‘M – O‘rgatish mashg‘uloti |
M – Maktub | FL – Fakultativ |
MASL – Maslahat | XBX – Xotira bo‘yicha xat |
MD – Masofali dars | X/I – Xatolar ustida ishlash |
M/D – Matematik diktant | XT – Haftalik topshiriq |
MKT – Matnni kompleks tahlil qilish | HSB – Hisobot |
MNI – Ma’muriy nazorat ishi | IPr – Shaxsiy loyiha |
MA – Ma’ruza | EKS – Ekskursiya |
MM – Mexnat muhofazasi | YaDA – Yakuniy davlat attestasiyasi |
MN – Muloqot nutqi | YaND – Yakuniy nazorat diktanti |
MI – Mustaqil ish | YaNI – Yakuniy nazorat ishi |
«Jurnalni o‘z vaqtida to‘ldirish» ko‘rsatgichini hisoblashda, jadvaldagi ish turlari uchun kiritilgan baholar va belgilar hisobga olinmaydi.
Eslatma: agar hisobot davrida o‘qituvchi faqat jadvaldagi ish turlari bo‘yicha darslar o‘tkazgan bo‘lsa, unda ushbu o‘qituvchi uchun «Jurnallarni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatgichini yaratib bo‘lmaydi va «EJK-ni yuritish statistikasi» hisobotida «chiziqcha» aks ettiriladi. Ushbu qiymat to‘g‘ri va tashkilotning «Jurnalni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatkichini kamaytirmaydi.
«Chiziqcha» qiymati hisobot tayyorlash uchun ma’lumotlar yo‘qligini ko‘rsatadi.
«Jurnallarni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatgichini hisoblash misollari
1-misol: 27-mart kuni bo‘lib o‘tgan dars uchun 7–ta baholar va 3-ta davomat belgisi kiritilgan. Darsdagi ish turi – DJ (darsda javob).
- 2-ta baho 26 martda kiritilgan;
- 4-ta baho va 2-ta davomat belgisi 27 martda kiritilgan;
- 1-ta baho va 1-ta davomat belgisi 28 martda kiritilgan.
27.03-dan 27.03-gacha bo‘lgan davr uchun hisobot tuzamiz.
27 mart kuni o‘tkazilgan dars uchun 6 baho o‘z vaqtida (dars kunida), 3 – kechiktirib belgilangan. Umumiy sonni hisoblab chiqqandan so‘ng, biz 10-ta belgilardan 4-tasi o‘z vaqtida kiritilganini ko‘ramiz. Ish turi DJ (darsda javob) bo‘lgani uchun, ushbu belgilar ko‘rsatgichni hisoblashda hisobga olinadi.
Shunday qilib, «EJK-ni yuritish statistika» hisobotidagi ko‘rsatkich 57% ni tashkil qiladi.
Umumta’lim muassasasi bo‘yicha umumiy ko‘rsatkich kamayadi.
2-misol: 28-mart kuni bo‘lib o‘tgan dars uchun 15-ta baholar va 6-ta davomat belgilari kiritilgan. Darsdagi ish turi – N / I (nazorat ishi).
- 28 martda 3 ta baho kiritilgan;
- 29 mart kuni 11 ta baho va 2 ta ishtirok belgisi kiritilgan;
- 1-ta baho va 4 ishtirok belgisi 30 martda kiritilgan.
28 martdan 28 martgacha bo‘lgan davr uchun hisobot tuzamiz.
Ish turi N / I (nazorat ishi) bo‘lganligi sababli, ko‘rsatgichni hisoblashda kiritilgan baholar va davomat belgilari hisobga olinmaydi.
Shunday qilib, «EJK-ni yuritish statistikasi» hisobotidagi ko‘rsatgichni tuzib bo‘lmaydi va hisobotda «chiziqcha» belgisi ko‘rsatiladi. Umumiy tashkilot ko‘rsatgichi kamaytirilmaydi.
3-misol: 29 mart kuni bo‘lib o‘tgan dars uchun biron bir baho, sharh va davomat belgisi kiritilmagan. Darsdagi ish turi – DJ (darsda javob).
29 martdan 29 martgacha bo‘lgan davr uchun hisobot tuzamiz.
Ushbu dars uchun biron bir baho, sharh va davomat belgisi kiritilmaganligi sababli ushbu dars ko‘rsatgichni hisoblashda hisobga olinmaydi.
4-misol: 30-mart kuni o‘tkazilgan dars uchun 31-mart kuni soat 14:00-dan keyin 10-ta baholar kiritilgan. Darsdagi ish turi – DJ (darsda javob).
30 martdan 30 martgacha bo‘lgan davr uchun hisobot tuzamiz.
Belgilangan vaqtdan keyin (birinchi smenada soat 21:00 dan keyin va ikkinchi smena uchun darsdan keyingi kun soat 13:00 dan keyin) darslar uchun baholar, qatnashish belgilari, sharhlar o‘rnatilganligi sababli, «EJK-ni yuritish statistikasi» hisobotidagi ko‘rsatkichi 0% teng bo‘ladi.
Shunday qilib, «EJK-ni yuritish statistikasi» hisobotidagi ko‘rsatkich 0% ga ega bo‘ladi.
Butun tashkilot uchun umumiy ko‘rsatgich pasayadi.
Jurnalni yurituish bo‘yicha ko‘rsatmalar
1. Ish turlari
Darsdagi ishlar turlarini ma’lum bir dars uchun eng maqbulini oldindan o‘zgartirish tavsiya etiladi. O‘qituvchi ushbu ishni haftaning boshida, sinfda o‘z ishini rejalashtirgan holda amalga oshirishi mumkin.
2. Baholar, davomat belgilari va dars uchun sharhlarini qo‘shish
Darsdagi ish turilari bo‘yicha «DJ – darsda javob», «X – xulqi», «D / I – darsdagi ish», «Yo – yoddan» dars kunida baholar, davomat belgilari va izohlarni 21:00 gacha va (ikki smenalik mashg‘ulotlarni o‘tkazadigan tashkilotlar uchun ertasi kuni soat 13:00 gacha) kiritish lozim.
Uzoq tekshirishni talab qiladigan darslar turlari uchun baholar, davomat belgilari va sharhlarni, istagan vaqda, dars vaqtida, darsdan keyin yoki darsdan oldin kiritish mumkin.
«EJK-ni yuritish statistikasi» hisoboti yordamida ko‘rsatgich darajasini kuzatish
Ta’lim muassasasining ma’muri quyidagi vositalardan foydalangan holda «EJK-ni yuritish» ko‘rsatgichi darajasini nazorat qilishi mumkin:
«EJK-ni yuritish statistikasi» hisoboti
Hisobot yordamida har kuni «Jurnalni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatgichini kuzatib borish va jurnallarni to‘ldirishda aniq qaerda xato qilinganligini tushunish mumkin. «EJK-ni yuritish statistikasi: Maktab» umumiy hisobotini tahlil qilib, past ko‘rsatkichga ega bo‘lgan aniq o‘qituvchi uchun «EJK-ni yuritish statistikasi» hisobotiga o‘tishingiz mumkin. Shunday qilib, qaysi jurnalda xato qilinganligini aniqlash mumkin. Hisobotni tuzish davri sifatida yakshanbadan shanbagacha bir haftani tanlash tavsiya etiladi, chunki BBJ-ga o‘tish to‘g‘risidagi hisobot haftada bir marta aynan shu davr uchun tuziladi.
Fan bo‘yicha jurnal
Ko‘rsatkich pasayishi aniqlangan fan jurnalida quyidagi tafsilotlarga e’tibor berish kerak.
Darslardagi ish turi
Agar bu vaqt oralig‘ida jurnalda uzoq vaqt ichida tekshiruvni talab qiladigan ish turi kiritilgan bo‘lsa, o‘qituvchining «EJK-ni yuritish statistikasi» hisobotida «Jurnalni o‘z vaqtida yuritish» ko‘rsatkichi tuzilmaydi va hisobotda «chiziqcha» belgisi ko‘rsatiladi. Ushbu ko‘rsatkich to‘g‘ri va umumiy statistikani kamaytirmaydi.
Katakchalardagi o‘zgarishi tarixi
Katakchalardagi o‘zgarishlar tarixini ko‘rish rejimiga o‘tish uchun jurnal sahifasining yuqori o‘ng burchagidagi «Yashil kitobcha» shaklidagi tugmachani bosing.
Keyin siz tarixni ko‘rish oynasi paydo bo‘lishi uchun katakni bosishingiz kerak, u yerda siz qaysi baholar, belgilar o‘z vaqtida kiritilmaganini kuzatishingiz mumkin (dars o‘tkazilgan kundan so‘ng yoki dars o‘tkazilgan kuni lekin belgilangan vaqtdan so‘ng):
«O‘zgartirishlar tarixi – Jurnal» hisoboti
Ushbu hisobotdan foydalanib, siz qaysi baholar, belgilar o‘z vaqtida kiritilmaganini kuzatishingiz mumkin (dars o‘tkazilgan kundan so‘ng yoki dars o‘tkazilgan kuni lekin belgilangan vaqtdan so‘ng).
O‘z vaqtida kiritilganini «№ ___ dars sanasi» ustunidagi va sarlavhadagi (oq fonda ko‘rsatilagn sana) sanalarni taqqoslash orqali aniqlanishi mumkin.

Как повысить показатель «Своевременное ведение журнала»? Специалисты Emaktab ответили на этот вопрос.
Показатель «Своевременное ведение журнала» отображает совокупный процент всех оценок, выставленных или отредактированных в день проведения урока до 21:00 (для организаций, в которых проходит обучение в две смены, до 13:00 следующего дня) для следующих видов работ на уроке:
ОТВ — Ответ на уроке;
ПОВ — Поведение;
Р/У — Работа на уроке;
Наиз — Наизусть.
Примечание: оценка считается выставленной своевременно, даже если:
- оценка была выставлена несвоевременно, НО отредактирована своевременно;
- оценка была выставлена своевременно, НО отредактирована несвоевременно.
Виды работ
При расчёте показателя «Своевременное ведение журнала» учитываются только виды работ на уроке, НЕ требующие длительной проверки.
Примечание: вид работы «ОТВ» (ответ на уроке) установлен по умолчанию.
В случае, если проводилась работа, требующая длительной проверки (например, контрольная работа, самостоятельная работа, диктант) необходимо отразить это, изменив вид работы на уроке на корректный.
В случае, если вид работы не будет вовремя изменен, возможно снижение показателя «Своевременное ведение журнала».
Примечание: для изменения вида работы на уроке необходимо нажать на дату в шапке журнала / в поурочном планировании / в расписании, и нажать на значок «карандаш» напротив вида «ОТВ» (ответ на уроке), стоящего по умолчанию.
При расчёте показателя «Своевременное ведение журнала» НЕ учитываются следующие виды работ:
АК/Р — Административная контрольная работа | ОЗ — Обзорное занятие |
АД — Арифметический диктант | ОИ — Обучающее изложение |
АУД — Аудирование | ОИКП — Обучающее изложение по коллективно составленному плану |
ВКР — Входная контрольная работа | ОС — Обучающее сочинение |
ВКД — Входной контрольный диктант | О — Опрос |
ДР — Выпускная квалификационная работа | ОР — Орфографическая работа |
ГОВОР — Говорение | ОТ — Охрана труда |
ГИА — Государственная итоговая аттестация | ПЗ — Пересказ |
ГЗ — Грамматическое задание | ПИС — Письмо |
Д/С — Диагностический срез | П/П — Письмо по памяти |
ДИАЛ — Диалогическая речь | УС — Устный счёт |
Д — Диктант | П — Портфолио |
ДУ — Дистанционный урок | П/Р — Практическая работа |
ДОК — Доклад | ПрЗ — Практическое занятие |
Д/Р — Домашняя работа | ПР — Проверочная работа |
Зчт — Зачет | ПрЗд — Продуктивные задания |
И — Изложение | Пр-т — Проект |
ИСП — Изложение по самостоятельно составленному плану | ПА — Промежуточная аттестация |
И/С — Изложение с элементами сочинения | ТЧ — Техника чтения |
И — Изложение | РНО — Работа над ошибками |
ИСП — Изложение по самостоятельно составленному плану | К/К — Работа с контурными картами |
И/С — Изложение с элементами сочинения | РСТ — Работа с таблицами |
ИПр — Индивидуальный проект | Р/Т — Рабочая тетрадь (Конспект) |
ИК/Р — Итоговая контрольная работа | РЕФ — Реферат |
ИКД — Итоговый контрольный диктант | С/Р — Самостоятельная работа |
КПр — Коллективный проект | СЕМ — Семинар |
К-ум — Коллоквиум | СД — Словарный диктант |
ККР — Комплексная контрольная работа | СОЧ — Сочинение |
КАТ — Комплексный анализ текста | СК — Сочинение по картине |
КОНС — Консультация | СПИС — Списывание |
К/Р — Контрольная | ТР — Творческая работа |
КС — Контрольное списывание | Тест — Тест |
КД — Контрольный диктант | УР — Урок |
КОРР — Корректированная | У/И — Устное изложение |
КП — Курсовая работа | У/С — Устное сочинение |
Л/Р — Лабораторная работа | ФВ — Факультатив |
ЛЗ — Лабораторное занятие | ЧИТ — Чтение |
ЛЕК — Лекция | ЧТ/В — Чтение вслух |
М/Д — Математический диктант | ЧТ/М — Чтение молча |
МЗ — Модульный зачет | ЭКС — Экскурсия |
МИУД — Мониторинг индивидуальных учебных достижений | Я/Т — Языковая тема |
Н/З — Недельное задание |
Оценки, выставленные за виды работ из таблицы, НЕ учитываются при расчёте показателя «Своевременное ведение журнала».
Примечание: если за отчетный период у педагога назначены уроки с типами работ только из таблицы, то для данного педагога показатель «Своевременное ведение журнала» не может быть сформирован, и в отчёте «Статистика ведения ЭЖД» будет отображаться «прочерк». Это значение является корректным и не снижает общий показатель «Своевременное ведение журнала» по организации.
Значение «прочерк» показывает только тот факт, что данные для построения отчёта отсутствуют.
Примеры расчёта показателя «Своевременное ведение журнала»
Пример 1: за урок, проведённый 27 марта, выставлено 7 оценок и 3 отметки о присутствии. Вид работ на уроке — ОТВ (ответ на уроке).
- 2 оценки выставлены 26.03;
- 4 оценки и 2 отметки о присутствии выставлены 27.03;
- 1 оценка и 1 отметка о присутствии выставлены 28.03.
Построим отчёт за период с 27.03 по 27.03.
За урок, проведенный 27 марта, 4 оценки выставлены своевременно (в день проведения урока), 3 — несвоевременно. Подсчитав общее количество, получаем 4 своевременно выставленных оценки из 7. Так как вид работы — ОТВ (ответ на уроке), эти оценки будут учтены при расчёте показателя.
Таким образом, показатель в отчёте «Статистика ведения ЭЖД» будет равен 57%.
Общий показатель по общеобразовательной организации снизится.
Пример 2: за урок, проведённый 28 марта, выставлено 15 оценок и 6 отметок о присутствии. Вид работ на уроке — К/Р (контрольная работа).
- 3 оценки выставлены 28.03;
- 11 оценок и 2 отметки о присутствии выставлены 29.03;
- 1 оценка и 4 отметки о присутствии выставлены 30.03.
Построим отчёт за период с 28.03 по 28.03.
Так как вид работы — К/Р (контрольная работа), выставленные оценки НЕ будут учтены при расчёте показателя.
Таким образом, показатель в отчёте «Статистика ведения ЭЖД» по педагогу не может быть сформирован, и в отчёте будет отображаться «прочерк».
Общий показатель по общеобразовательной организации НЕ снизится.
Пример 3: за урок, проведённый 29 марта, не выставлено ни одной оценки. Вид работ на уроке — ОТВ (ответ на уроке).
Построим отчёт за период с 29.03 по 29.03.
Так как за данный урок не выставлено ни одной оценки, этот урок НЕ будет учтён при расчёте показателя.
Таким образом, показатель в отчёте «Статистика ведения ЭЖД» не может быть сформирован, и в отчёте будет отображаться «прочерк».
Пример 4: за урок, проведённый 30 марта, было выставлено 10 оценок 31 марта после 14:00. Вид работы на уроке — ОТВ (ответ на уроке).
Построим отчёт за период с 30.03 по 30.03.
Так как за данный урок были выставлены оценки после заданного времени (позже 21:00 для первой смены и позже 13:00 следующего дня для второй смены), то показатель в отчёте «Статистика ведения ЭЖД» будет равен 0%.
Таким образом, показатель в отчёте «Статистика ведения ЭЖД» будет равен 0%.
Рекомендации по ведению журнала
1. Виды работ
Рекомендуется менять виды работ на уроке заблаговременно, устанавливая наиболее подходящие к конкретному уроку. Педагог может проводить данную работу в начале недели, планируя свои работы на уроках.
2. Добавление оценок к уроку
Необходимо добавлять оценки, касающиеся видов работ «ОТВ — Ответ на уроке», «ПОВ — Поведение», «Р/У — Работа на уроке», «Наиз — Наизусть», в день проведения урока до 21:00 (для организаций, проводящих обучение в две смены, до 13:00 следующего дня).
Оценки, касающиеся видов работы на уроке, требующих длительной проверки, можно добавлять в любой момент во время, до или после проведения урока.
Контроль уровня показателя с помощью отчёта «Статистика ведения ЭЖД»
Администратор образовательной организации может контролировать уровень показателя «Своевременное ведение журнала» при помощи следующих инструментов:
Отчёт «Статистика ведения ЭЖД»
С помощью отчета можно ежедневно отслеживать показатель «Своевременное ведение журнала» и понять, где именно допущена ошибка при заполнении журналов. Проанализировав общий отчёт «Статистика ведения ЭЖД: Школа», можно перейти к отчёту «Статистика ведения ЭЖД» по конкретному педагогу, который имеет низкий показатель. Таким образом, можно определить, в каком именно журнале допущена ошибка.Рекомендуется выбирать в качестве периода для формирования отчёта неделю с воскресенья по субботу, так как отчёт по переходу на ББЖ формируется раз в неделю именно за этот период.
Журнал по предмету
В журнале по предмету, в котором обнаружено снижение показателя, необходимо обратить внимание на следующие детали:
Вид работы на уроках
Если в этот промежуток времени в журнале проводились только работы, требующие длительной проверки, показатель «Своевременное ведение журнала» у педагога в отчёте «Статистика ведения ЭЖД» не сможет быть сформирован, и в отчёте будет стоять «прочерк». Этот показатель является корректным и не снизит общую статистику.
История изменения ячеек
Для того чтобы перейти в режим просмотра истории изменений ячеек, необходимо в верхнем правом углу страницы журнала нажать на кнопку «Просмотр истории изменения ячейки».
Затем необходимо нажать на ячейку, чтобы появилось окно просмотра истории, в котором можно проследить, какие оценки были выставлены несвоевременно (не в день проведения урока, либо в день проведения урока позже заданного времени):
Отчёт «История изменений — Журнал»
С помощью данного отчёта также можно определить, какие оценки были выставлены несвоевременно (не в день проведения урока, либо в день проведения урока позже заданного времени).
Своевременность выставления можно определить, сравнив даты в колонке «Урок №/Дата» и заголовке (ячейки с белым фоном и датой).