PISA 2025 tadqiqotida qatnashish uchun xalqaro tashkilotlar tomonidan respublikamizdagi 233 ta maktab tasodifiylik tamoyili asosida tanlab olindi.
PISA-TESTS
Mazkur maktablardagi 9050 nafar 15 yoshli o‘quvchi tadqiqotda qatnashishi nazarda tutilgan. 2025-yildagi tadqiqotda dunyoning 91 ta mamlakatlari qatorida O`zbekiston maktablarining munosib ishtirokini ta’minlash bo‘yicha Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) bilan hamkorlikda qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Tadqiqot jarayonlari 2025-yilning aprel va may oylarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, sinovlar kompyuter yordamida onlayn tarzda tashkil etiladi.
Ma’lumot uchun: 2022-yildagi tadqiqotda jami 81 ta davlat ishtirok etgan bo‘lib, O‘zbekistondan 202 ta maktabdan 7 293 nafar o‘quvchi qatnashgan.

233 школы в нашей республике были отобраны международными организациями для участия в исследовании PISA 2025 на основе принципа случайности.
Предполагается, что в исследовании примут участие 9050 15-летних учащихся этих школ.
В исследовании 2025 года проводится ряд работ в сотрудничестве с Организацией экономического сотрудничества и развития (OECD) по обеспечению достойного участия школ Узбекистана среди 91 страны мира.
Исследовательские процессы запланированы на апрель и май 2025 года, а тесты будут организованы онлайн с помощью компьютера.
♦ Для справки: в исследовании 2022 года приняли участие 81 страна, в нем приняли участие 7 293 ученика из 202 школ Узбекистана.