Ўқитувчининг ойлигидан ноҳақ ушлаб қолинганда қаерга мурожаат қилиш керак? - Ta’lim / Образование
Ўқитувчининг ойлигидан ноҳақ ушлаб қолинганда қаерга мурожаат қилиш керак? Ушбу саволга малакали ҳуқуқшунос жавоб берди.
O‘qituvchining oyligidan nohaq ushlab qolinganda qayerga murojaat qilish kerak?
Савол: Ассалому алайкум, мен Фарғона вилоятидаги мактабда ишлайман. Бизнинг завучимиз 23 та ўқитувчини ойлигини нохақ кесиб ташлабди, 800 мингдан,  500 мингдан ушлаб қолган,  огоҳлантирмаган. Меҳнат кодекси бор, ўзининг қонун қоидалари борку. Ҳеч қайси мактабларда kundalik.com бошлангандан бери ўқитувчилар ойлигидан завуч томонидан ушлаб қолинмаётган эди, илтимос ёрдам берворинглар.
Ҳуқуқшунос жавоби:
❗️Бу ҳолатда туман адлия бўлимига ёки туман прокуратурасига мурожаат қилишингиз лозим.
Янги таҳрирдаги Меҳнат кодексининг 269-моддаси биринчи қисмида умумий қоидага кўра ходимнинг ёзма розилиги билан ушлаб қолиниши мумкинлиги белгиланган.
Шунингдек, ушбу норманинг (МК 269-м) иккинчи қисмида иш берувчининг ходимнинг розилигисиз унинг иш ҳақидан ушлаб қолиш асослари қайд этилган. Унга кўра иш берувчи қуйидаги ҳолатларда ходимнинг розилигисиз иш ҳақидан ушлаб қолишга ҳақли:
1) солиқлар ва йиғимларни ундириш учун;
2) “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунида белгиланган суд қарорларини ва бошқа ижро ҳужжатларини ижро этиш учун, шунингдек ваколатли органларнинг қонуний талабларини бажариш учун;
3) иш ҳақи ҳисобига берилган бўнакни ушлаб қолиш учун, бошқа жойдаги ишга кўчиб ўтганлиги муносабати билан хўжалик эҳтиёжларига, хизмат сафарларига берилган, сарфланмаган ва ўз вақтида қайтарилмаган бўнакни ушлаб қолиш учун ҳамда ҳисоб-китобдаги хатолар оқибатида ортиқча тўланган суммаларни қайтариб олиш учун.
Бундай ҳолларда иш берувчи бўнакни қайтариш, қарздорликни тўлаш учун белгиланган муддат тамом бўлган кундан ёки тўлов нотўғри ҳисоблаб чиқарилган кундан эътиборан бир ойдан кечиктирмай ушлаб қолиш ҳақида буйруқ чиқаришга ҳақли. Агар бу муддат ўтиб кетган бўлса ёки ходим бўнакни тўлаш учун ушлаб қолиш асосларига ёхуд миқдорига эътироз билдираётган бўлса, қарзни тўлаш суд тартибида амалга оширилади;
4) ходим томонидан иш берувчига етказилган зарарнинг ўрнини қоплаш учун, агар етказилган зарарнинг миқдори ходимнинг ўртача ойлик иш ҳақидан ошмаса;
5) ушбу Кодекс 312-моддаси биринчи қисмининг 2-бандида назарда тутилган жаримани ундириш учун;
6) ходим қайси иш йили ҳисобига таътил олиб бўлган бўлса, ўша йил тугагунига қадар меҳнат шартномаси бекор қилинганда таътилнинг ишлаб берилмаган кунлари учун. Бундан бошқа ҳолатларда иш ҳақидан фақат суднинг қарори асосидагина ушлаб қолишга йўл қўйилади.
❗️Сиздаги ҳолатда ҳам юқоридагилардан бирортаси мавжуд бўлмаса, унда директор ўринбосарининг ҳаракатлари устидан юқоридаги органларга мурожаат қилишингиз лозим.

Куда обращаться при несправедливом удержании из зарплаты учителя? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: Здравствуйте, я работаю в школе Ферганской области. Наш завуч недобросовестно урезал зарплату 23 учителям, удержал 800 тысяч, 500 тысяч, не предупредил. Есть Трудовой кодекс, есть свои нормы права. Ни одна школа не удерживала зарплату учителей с момента запуска сайта kundalik.com, пожалуйста, помогите.
❗️В этом случае, вам следует обратиться в районный отдел юстиции или районную прокуратуру.
Статья №269 новой редакции ТК, часть первая, предусматривает, что по общему правилу удержание может производиться с письменного согласия работника.
Также во второй части этой нормы (МК 269-м) упоминаются причины удержания работодателем из заработной платы работника без его согласия. Согласно ему работодатель имеет право удержать заработную плату без согласия работника в следующих случаях:
1) для сбора налогов и сборов;
2) для исполнения судебных решений и других исполнительных документов, предусмотренных Законом Республики Узбекистан «Об исполнении судебных документов и документов других органов», а также для исполнения законных требований компетентных органов;
3) удержать кредит, предоставленный на счет заработной платы, удержать кредит, предоставленный на бытовые нужды, командировки в связи с переездом в другое место, не израсходованный и не возвращенный в срок, а также взыскать излишне уплаченные суммы из-за ошибок в расчете.
В этих случаях работодатель вправе издать приказ о возврате денег, удержании его не позднее одного месяца со дня истечения срока, установленного для погашения задолженности, или со дня неправильного начисления платежа. Если этот срок истек или работник оспаривает основания или сумму удержания для выплаты, погашение долга осуществляется в судебном порядке;
4) для возмещения ущерба, причиненного работником работодателю, если сумма причиненного ущерба не превышает среднемесячной заработной платы работника;
5) для взыскания штрафа, предусмотренного пунктом 2 части первой статьи 312 настоящего Кодекса;
6) за нерабочие дни отпуска при расторжении трудового договора до конца того года, за счет которого работник взял отпуск. В иных случаях допускается удержание из заработной платы только на основании решения суда.
❗️Если в вашем случае также нет ничего из вышеперечисленного, то вам следует обратиться в вышеперечисленные органы по поводу действий заместителя директора.