Mazkur metodik tavsiyada yakuniy attestatsiya imtihonini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan. Shuningdek, nazariy savollarni ishlarini baholash bo‘yicha mezonlar keltirilgan. Yakuniy nazorat imtihon bileti umumiy o‘rta ta’lim maktablaridagi O‘zbekiston tarixi kurslarining bo‘limlaridagi mavzularini qamrab olgan bo‘lib, savollar darsliklar asosida tuzilgan.
O‘zbekiston tarixi
Oʻquvchilar uchun Oʻzbekiston tarixi fani bilish darajasini aniqlash boʻyicha yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 5 topshiriq taqdim etiladi. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari uchun 180 daqiqa vaqt berilgan.
Oʻquvchilarning yozma ishlari yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlarida maksimum 100 ball bilan baholanadi. Topshiriqlar uchun belgilangan ballar ularning murakkablik darajasini, bajarishda talab etiladigan bilim, ko‘nikma va mantiqiy fikrlash hajmini hisobga olgan holda belgilangan. Topshiriqlar mazmuni va qiyinlik darajasi asosida turli xil ball bilan baholanadi. Har bir topshiriqning baholash mezoni baholash formatida berilgan.
Oʻquvchilari uchun Oʻzbekiston tarixi fani bilish darajasini aniqlash boʻyicha yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 test topshirigʻi taqdim etiladi. Yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlari uchun 180 daqiqa vaqt berilgan.
Oʻquvchilarning yozma ishlari yakuniy davlat attestatsiyasi sinovlarida maksimum 100 ball bilan baholanadi. Topshiriqlar uchun belgilangan ballar ularning murakkablik darajasini, bajarishda talab etiladigan bilim, ko‘nikma va mantiqiy fikrlash hajmini hisobga olgan holda belgilangan. Topshiriqlar mazmuni va qiyinlik darajasi asosida turli xil ball bilan baholanadi.

В настоящих методических рекомендациях даны инструкции по проведению итогового аттестационного экзамена. Также приведены критерии оценки теоретических вопросов. Экзаменационный билет для выпускного экзамена охватывает темы разделов курсов истории Узбекистана в общеобразовательных школах, а вопросы составлены на основе учебников.
История Узбекистана
На итоговой государственной аттестации по определению уровня знаний
по предмету «История Узбекистана» учащимся предлагается всего 5 заданий. На проведение итоговой государственной аттестации отводится 180 минут.
Письменные работы учащихся на итоговой государственной аттестации оцениваются максимум в 100 баллов. Баллы за задания устанавливаются с учётом их уровня сложности, а также объёма знаний, умений и навыков логического мышления, необходимых для их выполнения. Задания оцениваются разным количеством баллов в зависимости от их содержания и уровня сложности. Критерии оценивания каждого задания приведены в формате оценивания.
Письменные работы учащихся на итоговой государственной аттестации
оцениваются максимум в 100 баллов. Баллы за задания устанавливаются с учётом уровня их сложности, объёма знаний, навыков и логического мышления, требуемых для выполнения. Задания оцениваются разным количеством баллов в зависимости от их содержания и уровня сложности.