O‘qituvchida kasbiy sertifikat bo‘lmasa ishdan bo‘shatiladimi? Ushbu savolga Pedagog kadrlar attestasiyasiga mas’ul hodimlar javob berishdi.
Savol: Men may oyida bo‘lib o‘tgan kasbiy sertifikatlash imtihonida 48 ball to‘pladim. Endi men bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadimi?
Javob: Sizga yana bir marta imkoniyat beriladi, unda ham 56 baldan past natija qayd etsangiz, u holda Siz bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadi.
Nizomning 33-bandi: Nazorat sinovi natijasi bo‘yicha 56 balldan kam ko‘rsatkichga ega talabgor nazorat sinovidan o‘tmagan hisoblanadi.
Uzrli sabablarga ko‘ra nazorat sinovida ishtirok eta olmagan hamda birinchi marotaba nazorat sinovida ishtirok etib, undan o‘ta olmagan talabgor uchun navbatdan tashqari nazorat sinovi har yili yangi o‘quv yili boshlangunga qadar tashkil etiladi.
Navbatdan tashqari nazorat sinovida ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish sanasi va nazorat sinovini o‘tkazish muddati Vazirlikning rasmiy veb-sayti orqali e’lon qilinadi.
Navbatdan tashqari nazorat sinovida ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish va uni o‘tkazish tartibi mazkur Reglamentga muvofiq tartibda belgilanadi.
P.S. Nizomning 15-bandi: Nazorat sinovida qayta ishtirok etish uchun talabgor tomonidan bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida to‘lov to‘lanadi.

Могут ли уволить учителя, если у него нет профессионального сертификата? На этот вопрос ответили сотрудники, ответственные за аттестацию педагогических кадров.
Вопрос: Я набрала 48 баллов на экзамене по профессиональной сертификации в мае. Теперь будет ли расторгнут трудовой договор со мной?
Ответ: Вам будет предоставлена еще одна возможность, в которой, если вы также наберете менее 56 баллов, трудовой договор с вами будет расторгнут.
Пункт №33 положения гласит: кандидат, набравший по результатам контрольного испытания менее 56 баллов, считается не прошедшим контрольное испытание.
Для претендентов, которые по уважительным причинам не смогли принять участие, а также впервые принявшие участие в контрольном испытании, но не сдавшие его, внеочередное контрольное испытание организуется ежегодно до начала нового учебного года.
Дата регистрации для участия во внеочередном контрольном испытании и сроки проведения контрольного испытания будут объявлены через официальный сайт министерства.
Порядок регистрации и проведения внеочередного контрольного испытания определяется в соответствии с настоящим Регламентом.
Трудовой договор, заключенный с претендентом, не набравшим достаточное количество баллов при участии во внеочередном контрольном испытании, расторгается в порядке, установленном трудовым законодательством.
P.S. Пункт №15 Положения гласит: За повторное участие в контрольном испытании заявитель уплачивает сумму, равную одной базовой расчетной величины (редакция: в размере 340 000 сумов).