2024-yil 1-oktabrdan:
— Yoshlar ishlari agentligi har yili xususiy o‘quv markazlarining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri kesimidagi reytingini tuzadi hamda rasmiy veb-saytida e’lon qilib boradi;
— reyting natijalariga ko‘ra olis va chekka hududlarda faoliyat ko‘rsatuvchi eng yuqori ko‘rsatkichga ega 100 ta xususiy o‘quv markazining ta’lim jarayonida foydalanadigan bino va inshootlar uchun ijara to‘lovi xarajatlarining bir qismi kompensatsiya qilinadi.
2024–2026-yillarda oliy ta’lim tashkilotlarining xorijiy til filologiyasi ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha 3 va 4-kursda tahsil olayotgan hamda kamida C1 darajadagi sertifikatga ega talabalariga umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida o‘qituvchi sifatida mehnat faoliyatini amalga oshirishiga ruxsat etiladi.
2024/2025-o‘quv yilidan ota-onalar va o‘quvchilar talabidan kelib chiqib, ixtisoslashtirilgan maktablar va kasb-hunar maktablarida chet tili sifatida nemis, fransuz, koreys, xitoy va yapon tillarini o‘qitishni yo‘lga qo‘yiladi.
2025-yil 1-yanvargacha ingliz tili, keyingi yillarda boshqa xorijiy tillar va zamonaviy kasblarni o‘rgatish bo‘yicha dunyoning yetakchi markazlari, oliy ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yiladi hamda ularning xalqaro ta’lim standartlariga mos ta’lim dasturlari “Ibrat farzandlari” va “Ustoz” loyihalariga tatbiq etiladi.

К работе будут допускаться студенты, владеющие иностранным языком на уровне C1.
— Агентство по делам молодёжи ежегодно будет составлять рейтинг частных образовательных центров Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и публикует его на своем официальном сайте;
— по итогам рейтинга будет компенсирована часть затрат на аренду зданий и сооружений, используемых в образовательном процессе 100 частных образовательных центров с наивысшими показателями эффективности, которые расположены в отдаленных районах.
В 2024-2026 годах студентам высших учебных заведений, обучающимся на 3-м и 4-м курсах по направлению филологического образования иностранного языка и имеющим сертификат уровня не ниже C1, разрешается осуществлять трудовую деятельность в качестве преподавателей в общеобразовательных организациях среднего, среднего специального и профессионального образования.
С 2024/2025 учебного года в соответствии с требованиями родителей и учащихся будет налажено преподавание немецкого, французского, корейского, китайского и японского языков в качестве иностранных языков в специализированных школах и профессиональных училищах.
До 1 января 2025 года будет налажено сотрудничество с ведущими мировыми центрами, высшими образовательными организациями по обучению английскому языку, другим иностранным языкам и современным профессиям в последующие годы, а их образовательные программы, соответствующие международным образовательным стандартам, будут применены к проектам “Ibrat farzandlari” и “Ustoz”.