Умумий ўрта таълимнинг давлат таълим стандарти - Ta’lim / Образование
Ушбу саҳифада умумий ўрта таълимнинг давлат таълим стандартлари билан яқиндан танишиб чиқишингиз мумкин.
DTS - Davlat ta'lim standarti nima
Умумий ўрта таълимнинг давлат таълим стандарти
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирининг 2021 йил 17 декабрдаги 406 сон буйруғига 1 илова
Умумий ўрта таълимнинг давлат таълим стандарти (кейинги ўринларда – давлат таълим стандард) давлат таълим стандартининг мақсад ва вазифаларини, асосий принципларини, таркибий қисмларини, давлат таълим стандартини жорий этиш ҳамда давлат таълим стандарти талабларига риоя этилишини назорат қилиш тартибини белгилайди.
Давлат таълим стандартини ишлаб чиқиш қуйидаги ҳужжатларга асосланади:
• Ўзбекистон Республикаси Конституцияси;
• “Таълим тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни;
• Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Узлуксиз таълим тизими учун давлат таълим стандартларини ишлаб чиқиш ва амалда жорий этиш тўғрисида” 1998 йил 5 январдаги 5 сон
қарори;
• Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Умумий ўрта таълим тўғрисидаги низомни тасдиқлаш тўғрисида” 2017 йил 15 мартдаги 140 сон қарори.
Давлат таълим стандарти (ДТС) нима?
Давлат таълим стандарти
• бу давлатнинг таълим даражасига қўйган меъёри сифатида қабул қилинадиган асосий параметрлар тизими бўлиб, муайян шахснинг таълим тизимидаги мавжуд имкониятлари ва уларни идеал даражага етказишга эришишни англатади;
• таълимнинг зарур, етарли даражаси ва ўқув юкламалари ҳажмига қўйиладиган асосий давлат талаблари мажмуасидир.
Давлат таълим стандартини бажариш Ўзбекистон Республикаси ҳудудида фаолият кўрсатаётган барча умумий ўрта таълим муассасалари учун мажбурийдир.

В данной странице можете ознакомиться и скачать Государственный образовательный стандарт общего среднего образования.
Государственный образовательный стандарт общего среднего образования
Государственный образовательный стандарт общего среднего образования (далее — Государственный образовательный стандарт) определяет цели и задачи государственного образовательного стандарта, основные принципы, компоненты, порядок введения государственного образовательного стандарта и контроля за соблюдением требований государственного образовательного стандарта.
Разработка государственного образовательного стандарта основана на следующих документах:
- Конституция Республики Узбекистан;
- Закон Республики Узбекистан «Об образовании»;
- Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 января 1998 года № 5” О разработке и практическом внедрении государственных образовательных стандартов для системы непрерывного образования»;
- Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан № 140 от 15 марта 2017 года «Об утверждении положения об общем среднем образовании.
Что такое Государственный образовательный стандарт (ГОС)?
Государственный образовательный стандарт –
- это система базовых параметров, которая принимается в качестве стандарта, установленного государством для уровня образования, и означает существующие возможности конкретного человека в системе образования и достижение им идеального уровня;
- представляет собой совокупность основных государственных требований к необходимому и достаточному уровню образования и размеру учебной нагрузки.
Внедрение государственного образовательного стандарта является обязательным для всех общеобразовательных средних учебных заведений, действующих на территории Республики Узбекистан.