Ишлаётган талабаларга ҳам миллий ёки халқаро cертификатлар учун 20 ёки 50 фоизлик устамалар тўланадими? Ушбу саволга жавоб бериб ўтилди.
Савол: Мен 4 курс талабасиман. Мактабда асосий ходим сифатида ўқитувчи бўлиб ишлайман. Она тили ва адабиёт фанидан миллий сертификат олсам, менга она тили ва адабиёт фанидан ўтадиган дарсларим учун 20 фоизлик устама тўланадими? Баъзилар “Сиз талабасиз, талабаларга устама тўланмайди”- деяпти, шу тўғрими? (А.Д.Б., Фарғона вилояти,Қўштепа тумани, 5-умумий ўрта таълим мактаби)
Жавоб: Бу нотўғри албатта, (“Сиз талабасиз, талабаларга устамлар тўланмайди”-деган гаплар). Ишлаётган талабаларга миллий ёки халқаро сертификатлар учун 20 ёки 50 фоизлик устамалар тўлашни чеклаш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар мавжуд эмас.
Ҳукуматнинг 2005 йил 21 декабридаги 275-сон қарорида “Олий таълим муассасасининг кундузги, кечки, сиртқи таълим шаклларининг педагогика йўналишларида ўқиётган шахслар 3-курсдан бошлаб ўқишига халақит бермаган ҳолда педагоглик ишини амалга ошириш учун умумтаълим муассасаларида асосий иш жойи сифатида ишга қабул қилиниши мумкинлиги” белгилаб қўйилган.
Жорий йилнинг 28 июль куни Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг 2023-2024 ўқув йилида устама тўланадиган сертификатлар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисидаги қарор тасдиқланди.
Ушбу қарорда Билим ва кўникмаларни баҳолаш агентлиги ( собиқ ДТМ- Давлат тест маркази) томонидан Она тили ва адабиёти фанидан бериладиган Миллий сертификатлар учун устама тўлашнинг энг кам миқдори сифатида юқори синф ўқитувчилари учун 80 балл, бошланғич таълим ўқитувчилари учун эса 60 балл белгилаб қўйилган.

Выплачиваются ли надбавки работающим студентам? - Ta’lim / Образование
Выплачиваются ли работающим студентам 20 или 50-процентные надбавки за национальные или международные сертификаты? На этот вопрос был дан ответ.
Выплачиваются ли надбавки работающим студентам
Вопрос: Я студент 4 курса. Я работаю учителем в качестве основного сотрудника в школе. Если я получу национальный сертификат по родному языку и литературе, будет ли мне выплачена надбавка в размере 20% за уроки родного языка и литературы, которые я преподаю? Некоторые говорят: «Ты студент, тебе не положено получать надбавку». Правда ли это? (А.Д.Б., 5-я общеобразовательная школа Коштепинского района, Ферганская области)
Ответ: Это неправильно, конечно (фраза «Ты студент, тебе не положено получать надбавку»). Не существует нормативных актов, ограничивающих выплату 20-процентных или 50-процентных надбавок работающим студентам за национальные или международные сертификаты.
Постановлением Правительства №275 от 21 декабря 2005 г. установлено, что лица, обучающиеся по направлениям педагогики дневной, вечерней, заочной форм обучения высшего учебного заведения, не препятствуя обучению могут быть приняты на работу начиная с 3-го курса в качестве основного места работы в общеобразовательные учреждения для осуществления педагогической работы.
28 июля текущего года Министерством дошкольного и школьного образования и Министерством экономики и финансов было принято решение об утверждении перечня сертификатов, по которым будет выплачиваться надбавка в 2023-2024 учебном году.
В этом решении в качестве минимального размера надбавки за национальные сертификаты, выдаваемые Агентством по оценке знаний и навыков (бывшее DTM — Государственный тестовый центр) по предмету «Родной язык и литература» были установлены 80 баллов для учителей старших классов и 60 баллов для учителей начальных классов.