Ўқувчиларнинг таътил пайтидаги хатти-ҳаракати учун ким жавобгар бўлади? - Ta’lim / Образование
Амалиётда ўқувчи таътилда бўлган вақтда ёҳуд у хоҳ дарс вақтида бўлсин, хоҳ дарсда ташқари, ёки ўқувчи мактаб ҳудудида ёки ота-онасининг қарамоғида бўлган вақтда бирор бир ҳуқуқбузарлик қилса, синф раҳбари дарров синф раҳбарликдан олинган ва ҳаттоки ишдан бўшатилган ҳолатлар кам кузатилган.
Аслида бу мутлақо нотўғри амалиёт.
O‘quvchilarning ta’til paytidagi xatti-harakati uchun kim javobgar bo‘ladi?
Агар ўқитувчи содир этган ҳуқуқбузарликка ўқитувчи ёки синф раҳбар ундаган (мажбур қилган) ёки унга ҳайрихоҳлик қилган ҳолатдан ташқари ўқувчининг ҳаракатлари учун жавоб бериши нотўғри.
Биринчидан, Таълим тўғрисидаги қонун 51-моддасида вояга етмаган таълим олувчиларнинг ота-онаси ва бошқа қонуний вакилларининг бир қатор мажбуриятлари қайд этилган бўлиб, унга кўра юқоридаги шахслар:
— ўз болаларини инсонпарварлик, ватанпарварлик, меҳнатсеварлик, маънавий, миллий ва умуминсоний қадриятларни ҳурмат қилиш руҳида тарбиялаши;
— ўз болаларининг интеллектуал, маънавий ва жисмоний ривожланиши учун шарт-шароитлар яратиши;
— таълим-тарбия жараёни иштирокчиларининг шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиши шарт.
Айнан мана шу мажбуриятлар ўқувчининг қонуний вакилларининг ўқувчининг ҳуқуққа ҳилоф ҳаракатлари учун жавобгарликни ўз зиммасига олишини англатади.
Иккинчидан, Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 27.06.2023 йилдаги 190-сонли буйруғи билан тасдиқланган умумий ўрта таълим муассасаси синф раҳбарининг йўриқномасида синф раҳбарининг мажбуриятлари қайд этилган. Лекин улар орасида юқоридаги ҳолатга мос келадиган бирорда мажбурият йўқ.
Учинчидан, Оила кодексининг 7З-моддасида ота-она ўз болаларини тарбиялаш ҳуқуқига эга ва тарбиялаши шартлиги қайд этилган.
Бунда ота-она ўз болаларининг тарбияси ва камолоти учун жавобгардир. Улар ўз болаларининг соғлиғи, жисмоний, руҳий, маънавий ва ахлоқий камолоти ҳақида ғамхўрлик қилишлари шарт.
❗️Юқоридаги қоидаларга кўра, бошланадиган таътилда ўқитувчиларни ёки синф раҳбарларни ўқувчиларнинг ҳуқуқбузарлиги учун жавобгарликка тортманг ҳурматли раҳбарлар.

Кто несёт ответственность за поведение ребёнка во время каникул? - Ta’lim / Образование
На практике были случаи, когда ученик совершал какие-либо правонарушения во время каникул, будь то во время урока или вне его, или когда ученик находился на территории школы или на попечении родителей, классного руководителя немедленно отстраняли от руководства класса и даже увольняли.
На самом деле это совершенно неправильно.
Кто несет ответственность за поведение ребенка во время каникул?
Неправильно, если учитель отвечает за действия ученика, за исключением случаев, когда правонарушение, совершенное учеником, было мотивировано (принуждено) учителем или классным руководителем.
Во-первых, в статье №51 Закона об образовании упоминается ряд обязанностей родителей и иных законных представителей несовершеннолетних, согласно которым указанные лица:
— воспитывать своих детей в духе гуманизма, патриотизма, трудолюбия, уважения духовных, национальных и общечеловеческих ценностей;
— обеспечивать посещение детьми учебных занятий и осуществлять контроль за их успеваемостью;
— создавать условия для интеллектуального, духовного и физического развития своих детей;
— должны уважать честь и достоинство участников образовательно-воспитательного процесса.
Именно эти обязательства означают, что законные представители ученика берут на себя ответственность за противоправные действия ребенка.
Во-вторых, в должностной инструкции классного руководителя общеобразовательного учреждения среднего общего образования, утвержденной приказом министра дошкольного и школьного образования №190 от 27.06.2023, прописаны обязанности классного руководителя. Но среди них нет обязательств перед кем-то, кто соответствует вышеуказанной ситуации.
В-третьих, в статье №7З Семейного кодекса отмечается, что родитель имеет право и обязан воспитывать своих детей.
При этом родитель несет ответственность за воспитание и развитие своих детей. Они обязаны заботиться о здоровье, физическом, умственном, духовном и нравственном совершенствовании своих детей.
❗️Согласно вышеуказанным правилам, не привлекайте учителей или классных руководителей к ответственности за правонарушения учащихся во время наступающих каникул!